אופניים חשמליים מומלצים לרכיבה בעיר

נכתב ע"י arik.

אולי לא תמיד אנחנו מודעים אליה, אבל אנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה תחבורתית משמעותית במיוחד,  המשמעותית ביותר מאז שהמכונית הפכה למוצר שרוב הציבור יכול להרשות לעצמו מבחינת המחיר: המהפכה כוללת מספר מרכיבים ובעיקר דחיקת מנועי הבנזין לטובת מנועים חשמליים ומציאת פתרונות יעילים להתניידות במרחבים האורבניים.

אלו הן גם הסיבות לפופולריות הרבה של האופניים החשמליים: ראשית, הם מונעים באמצעות חשמל ולא דלק יקר ומזהם. שנית, בניגוד למכוניות אופניים חשמליים לא נתקעים בפקקים ולא מחייבים חיפוש ממושך ומתסכל אחרי חנייה פנויה, וסיבה שלישית היא שהם פשוט כיפיים. גם מבחינת הרשויות העירוניות יש באופניים עם המנוע החשמלי תועלת רבה - צמצום זיהום האוויר, מקסימום גישה לעסקים מקומיים, חיי קהילה נעימים יותר והפחתה משמעותית של הצורך לייצר מקומות חנייה על חשבון שימושים אחרים בקרקעות יקרות - כך שלא מפתיע לגלות בעוד ועוד ערים יותר ויותר שבילים ייעודיים לרוכבי האופניים, שגם הם הופכים רבים יותר ויותר ומבהירים כי זוהי מהפכה של ממש.

על-מנת לנצל באופן מיטבי את כל היתרונות של האופניים החשמליים, מומלץ להקדיש תשומת לב לבחירת הזוג המתאים לכם ביותר, ובפרט כשהמטרה של רכישת כלי הרכב החדשני היא רכיבה יומיומית במרחבים העירוניים (השימוש הנפוץ ביותר, באופן טבעי).

על מה חשוב להקפיד כשבוחרים אופניים עירוניים?

ישנם כמובן הבדלים בין עיר לעיר - למשל בחירת אופניים חשמליים בתל אביב תהיה שונה מבחירת אופניים חשמליים בירושלים לנוכח המבנה הגיאוגרפי השונה של שתי הערים - אבל ישנו גם מכנה משותף משמעותי, ובעיקר כדאי לבחון את הפרמטרים הבאים:

משקל

כשאנחנו משתמשים באופניים החשמליים לרכיבה בעיר, ישנן לא מעט סיטואציות שבהן נרצה לקחת את האופניים איתנו - למשל למשרד או לבית של חברים - ולא להשאיר אותם ברחוב. אופניים חשמליים קלי משקל הם יתרון של ממש כך שלא נצטרך להתאמץ גם כשאנחנו נוסעים עליהם וגם כשאנחנו נושאים אותם איתנו.

קיפול

כפי שמשקל קל מבטיח מינימום מאמץ בכל סיטואציה, כך אופניים חשמליות מתקפלות מקלות עלינו לאחסן אותן - גם אצלנו בבית, גם במשרד ובעצם בכל מקום שאליו נרצה להגיע ברכיבה נינוחה.

טווח רכיבה מקסימלי

אמנם כשאנחנו מסתובבים בעיר, כמעט תמיד יש לנו גישה לחשמל ולאפשרות להטעין את הסוללה (וממילא גם אפשר לדווש מפעם לפעם…), אבל כדי שנוכל לרכב בראש שקט בדיוק כפי שאנחנו אוהבים מומלץ להעדיף דגמי אופניים עירוניות עם סוללה חזקה שמבטיחה טווח רכיבה גדול במיוחד.

כוח

פרמטר חשוב במיוחד בערים שיש בהן עליות משמעותיות כמו ירושלים או חיפה - כדי שנוכל להגיע בזריזות לכל יעד בעיר, גם אם הדרך אליו כרוכה בטיפוס על הר.

מחיר

מחיר אופניים חשמליות הוא פקטור נוסף בבחירה. יחד עם זאת כדאי לזכור שבכל מקרה העלות של רכישת אופניים עם מנוע חשמלי אינה גבוהה, והשימוש השוטף באופניים זול במיוחד - אין חובת ביטוח יקר, לא נדרש רישוי שנתי שגם הוא עולה לא מעט כסף, אין צורך לתדלק וגם התחזוקה והטיפולים אינם יקרים - כך שכדאי לשלם מעט יותר ולזכות בזוג איכותי במיוחד ואיתו ביחס עלות-תועלת משתלם.

דגמים מומלצים

ישנם לא מעט דגמים של אופניים חשמליים מומלצים לרכיבה בעיר. לפניכם 3 שאנחנו אוהבים במיוחד:

כושר נשיאה מקסימלי - תלת אופן MX-2001B

אופניים חשמליים אידיאליים לבעלי מוגבלויות שרוצים גם כן ליהנות מכל היתרונות של כלי הרכב המתקדם והיעיל. תלת האופן מתאים מאוד גם למי שהשימוש שלו בכלי הרכב מחייב נשיאת משאות רבים יחסית - כושר הנשיאה המקסימלי של ה-MX-2001B הוא 150 ק"ג, וסל האחסון שלו מבטיח יציבות מלאה ונסיעה נינוחה גם כשאתם לוקחים אתכם שלל פריטים.

חזק ומהיר - TORO

עוד דגם מומלץ של אופניים עירוניים חשמליים הוא toro. לטורו סוללת 36 וולט ו-10 אמפר שעה, צמיגים רחבים במיוחד של קנדה (20 אינץ'), שלדת אלומיניום תעופתי שמבטיחה משקל קל ובה בעת עמידות מרשימה, חזות טרנדית וקראנק 52 שיניים שמאפשר מקסימום מהירות על בסיס דיווש כשממצים את כוח המנוע. כמו כן מדובר בדגם מתקפל בקלות, כך שניתן לאחסן אותו בכל מקום ביעילות רבה.

מקסימום אדרנלין ופאן - COLT 48

למי שאוהב להרגיש המון אדרנלין כשהוא רוכב על אופניים חשמליים, הבחירה האופטימלית היא colt48. לקולט 48 סוללת 48 וולט, שיכוך מלא, מומנט פיתול שמספק ביצועים מלהיבים במיוחד, בלמי דיסק על בסיס פטנט עולמי של גרין בייק כך שהביצועים המסחררים לא באים על חשבון הבטיחות, צמיגי קנדה, הילוכים של שימאנו (6 הילוכים) ומנגנון קיפול משוכלל.