סגווי, לרחף מעל העיר

נכתב ע"י adva.

בשנת 2001 נחשף לראשונה על ידי מר דן קיימן, ראש הארגון First , כלי רכב חדשני המכונה סגווי. בעברית, החליטה האקדמיה ללשון לקרוא לכלי הרכב "רכינוע", כאשר השם נלקח בהתאם לתכונותיו של כלי הרכב לנוע בהתאם לאופן הרכינה של גוף הרוכב. למעשה, זה הוא כלי רכב דו גלגלי, כאשר בין הגלגלים ניצב מוט, שבסופו ידיות אשר משמשות להנחת הידיים בעת הנסיעה. בין שני הגלגלים הגדולים של כלי הרכב ישנו משטח אשר מאפשר לרוכב לעמוד עליו, ולהניע את כלי הרכב כרצונו.

איך זה עובד?

רבים תוהים כיצד כלי זה יכול להניע את עצמו באמצעות הנעה של הגוף בלבד, ואיך בכלל כלי הרכב יכול לייצב את עצמו כאשר עומדים עליו. ובכן, הסגווי מייצב את עצמו כל העת באמצעות מנועים ומחשבים קטנים המצויים בבסיסו. מחשבים אלו יודעים לזהות את תנועת הגוף, ואינם זקוקים למנגנוני בלימה או האצה. כאשר הרוכב מטה את גופו קדימה, נע כלי הרכב קדימה, וכאשר גופו של הרוכב מוטה לאחור, הרכינוע מאט את תנועתו. לסגווי מנגנון איזון מיוחד אשר שומר על כלי הרכב יציב כל העת. מנגנון זה פועל באמצעות שיטת הייצוב הדינאמי, אשר מדמה את פעולת ההליכה שלנו. בתוך המנגנון מותקנים גם שני חיישני שיפוע אשר קוראים את התנועה של הגוף ביחס לקרקע כ- 100 פעמים בשנייה. כלי הרכב המיוחד הזה מצויד ביכולת להסתובב סביב עצמו, משמע שהוא אינו זקוק למרחב נוסף על מנת לבצע פניה, הוא פשוט מסתובב על צירו. הרכינוע מסוגל להגיע למהירות של כ- 20 קמ"ש, והוא מתאים לנסיעה בדרכים עירוניות על מדרכות בלבד. מאחר והנסיעה בכלי הרכב נעשית על גבי המדרכה ובמקומות צרים המהירות המקסימלית המותרת לנסיעה היא כ- 13 קמ"ש.

יתרונות של נסיעה בסגווי

טיולים וסיורים מודרכים הנעשים על גבי הסגווי טומנים בחובם יתרונות רבים:

· חוויה מיוחדת: בראש ובראשונה הנסיעה על גבי הרכינוע היא חוויה מיוחדת במינה שאין שני לה. אלו אשר נסעו על גבי כלי הרכב המדובר מדווחים על תחושה של ריחוף מעל המדרכה המקנה הנאה מרובה. כלי הרכב מאפשר שליטה ויציבות מקסימלית, ולכן אינו גורע מן ההנאה.

· בלי להתעייף: חברות רבות מאפשרות נסיעה ממקום למקום על גבי הסגווי, ומציעות טיולים וסיורים מודרכים ברחבי ערים או בחלקות טבע שונות. היתרון הגדול בטיולים עם הרכינוע הוא שהנסיעה עליו אינה מעייפת כמו הליכה רגלית, כך ניתן לתור מספר רב של מקומות בזמן קצר. נוסף על כך, אין צורך להמתין בתנאים של חום או של גשם לבואה של תחבורה ציבורית.

· כל הגילאים: הנסיעה על גבי כלי הרכב מתאפשרת לכל מי שמלאו לו 16 שנים. הרכינוע אינו מצריך רישיון נהיגה על מנת לתפעל אותו, ולכן הוא מתאים לרכיבה כמעט לכל הגילאים.